Pomoc w zaburzeniach psychicznych takich jak depresja

 

O depresji mówi się coraz więcej. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, która dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i seniorów. Nigdy nie należy lekceważyć tego schorzenia, które z roku na rok zbiera coraz większe żniwo. Nieleczona depresja prowadzi do zaostrzenia objawów.

Jak postępować w przypadku podejrzenia depresji?

dobry psycholog dla osób z poznaniaW stanie krytycznym mogą pojawić się myśli samobójcze i nierzadko dochodzi do prób samobójczych. W wielu przypadkach próby samobójcze są skuteczne, czyli dochodzi do śmierci. Każdy kto zauważa u siebie lub kogoś bliskiego objawy depresji, powinien jak najszybciej skontaktować się z psychologiem. Dobry psycholog na pewno wytłumaczy, w jaki sposób należy pomóc osobie z depresją. Nie działają tutaj wskazówki dla chorego, że wszystko się ułoży, wszystko będzie dobrze lub że wiele ludzi jest w gorszej sytuacji. To najgorsze zdania, jakie można wypowiedzieć w obecności osoby z depresją. Taki dobry psycholog dla osób z poznania zajmuje się również prowadzeniem terapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi takimi jak właśnie depresja. Chorzy często porównują to schorzenie to głębokiej dziury, ogromnej pustki i odczuwają bezsens życia. Nagle wszystko co kiedy robili, czym się zajmowali, przestaje mieć jakikolwiek sens. Depresja nie wynika z lenistwa – jest to stan, w którym dochodzi do zaburzeń neuroprzekaźnikowych w mózgu. Uważa się, że dużą rolę odgrywa tutaj serotonina. Ciężkie przypadki należy wspomagać farmakologicznie.

Stosuje się tutaj leki przeciwdepresyjne – zwłaszcza te z grupy SSRI, czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Do takich leków należą np. fluoksetyna, paroksetyna i inne. Leki z powrotem postawią osobę chorą na nogi i sprawią, że praca z taką osobą w czasie psychoterapii będzie po prostu znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza.