Zabiegi pielęgnacyjne u zwierząt – czyszczenie uszu i nie tylko

Lekarz weterynarii zajmuje się leczeniem zwierząt. Część lekarzy zajmuje się zwierzętami towarzyszącymi, domowymi tj. psy, koty, króliki, zwierzęta egzotyczne, ptaki, a niektórzy poświęcają swoją karierę zawodową na leczenie zwierząt dużych, czyli gospodarskich – krów, świń, owiec, kóz, koni.

Szczepienia profilaktyczne zwierząt domowych oraz odrobaczanie

Weterynarz RembertówSą gabinety weterynaryjne, które prowadzą działalność mieszaną – zarówno na miejscu jak i w terenie. Lekarz weterynarii zajmujący się małymi zwierzętami bardzo często poza leczeniem wykonuje również zabiegi około medyczne, pielęgnacyjne. Jest to np. obcinanie pazurów, czyszczenie uszów, oczyszczanie zatok okołoodbytowych. Te zabiegi powinny być wykonywane regularnie. Przykładowo: jeśli pies saneczkuje, to ma problem albo z zatokami albo z zarobaczeniem. Bez wątpienia Weterynarz Rembertów zajmie się okresowymi szczepieniami zwierząt. Psy muszą być co roku szczepione przeciwko wściekliźnie. Wychodzące koty mogą być szczepione co 3 lata. Należy szczepić psy przeciwko chorobom zakaźnym (nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, zapalenie wątroby) co 3 lata. Koty również szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Króliki szczepi się przeciwko myksomatozie oraz pomorowi królików. Warto co 3 miesiące odrobaczać zwierzęta domowe. Jeśli mają one kontakt z dziećmi można to robić częściej np. co miesiąc.

Dostępne są tabletki odrobaczające, które zawierają w swoim składzie prazykwantel, fenbendazol, albendazol i inne substancje czynne zabijające nicienie i nie tylko. U psów często występują tasiemce, glisty psie, włosogłówki, kokcydia. Psy, które mają kontakt z wodą, lubią wytarzać się w bagnie, warto zaszczepić też przeciwko leptospirozie. Należy także pamiętać o regularnym zabezpieczaniu zwierząt przeciwko ektopasożytom (pchłom, wszom, nużeńcom, kleszczom).