Prywatny dom opieki dla seniorów – jak załatwić pobyt?

Są osoby starsze, które trzymają się bardzo dobrze, radzą sobie ze wszystkim świetnie, a ich pamięć nie zawodzi. Może przyjść jednak taki czas, kiedy starsza osoba będzie wymagała niemalże całodobowej opieki – zwłaszcza po udarach mózgu.

Dom opieki dla seniorów – prywatne domy dla osób starszych

prywatny dom opieki dla seniorówW takiej sytuacji sporo osób decyduje się na oddanie osoby starszej do domu opieki. Kwestie moralne takiego postępowania zawsze trzeba rozważyć osobiście, ale jeśli senior potrzebuje opieki, której nie możemy mu zapewnić w pełni, to lepiej przekazać taką osobę do ośrodka, w której lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy zajmą się nim profesjonalnie. W domach seniora pracują opiekunowie osób starszych, którzy odpowiadają za ich karmienie, przebieranie, mycie – jeśli oczywiście tego wymagają i co najważniejsze – podawanie leków o odpowiednich porach. Seniorzy w takich domach czują się zazwyczaj dobrze – szczególnie ci, którzy potrafią sobie sami poradzić. W domach opieki znajdują się bowiem książki, telewizja, komputery, gry, a przede wszystkim inni ludzie, którzy tak bardzo są potrzebni samotnym osobom starszym. Również rodzina powinna odwiedzać seniora jak najczęściej, aby senior wiedział, że rodzina o nim pamięta, a przekazała go pod opiekę domu pomocy tylko dlatego, że nie było innego wyjścia. Taki prywatny dom opieki dla seniorów znajduje się w wielu miejscowościach w Polsce. Ceny za pobyt są zróżnicowane. Jeśli senior potrafi sam o sobie decydować, musi wyrazić zgodę na taki pobyt, jeśli nie jest ubezwłasnowolniony. Jeśli senior nie jest w stanie decydować – rodzina decyduje za niego.

Pobyt w takim domu może kosztować mniej niż wynajęcie opiekunki dla seniora – nieraz całodobowej, dlatego warto się nad tym zastanowić. Tym bardziej, że warunki w takich domach opieki są często bardzo dobre.