Prowadzenie stadniny – plusy i minusy

Stadnina pełna koni to równie dużo radości, co kłopotów. Z jednej strony bardzo fajnie jest mieć tę świadomość, że w budynku obok żyje sobie piętnaście koni, które są zadbane, nakarmione i codziennie mają możliwość długiej przejażdżki.

Kobiety mają własne bryczesy

bryczesy damskieZ drugiej strony – ogrom wysiłku, jaki trzeba w nie wkładać, oraz wydatki, które te cudowne zwierzęta generują potrafią naprawdę wbić w fotel. Same już akcesoria jeździeckie – klienci, którzy przychodzą pojeździć konno zwykle nie mają ze sobą własnych, w związku z czym jako właściciel muszę doglądać, czy wszystko jest tak, jak powinno być. Akcesoria jeździeckie mają to do siebie, że zużywają się raczej szybko, co w perspektywie czasu potrafi naprawdę dać po kieszeni. Nawet zwykły czaprak, który teoretycznie nie powinien zużywać się tak szybko, by stanowiło to jakikolwiek problem. Prawda jest jednak inna – jeśli jeden i ten sam czaprak jest regularnie używany przez wiele osób na wielu trasach, to po całkiem krótkim czasie staje się on niezdatny do dalszego użytkowania i trzeba go czym prędzej wymienić, by nie ranił on zwierzęcia. Ochraniacze dla konia również należą do rzeczy bardzo często wymienianych – w końcu nie możemy pozwolić sobie na to, by konie były narażone na rany. Na szczęście kobiety które do nas przyjeżdżają mają własne solidnie wykonane bryczesy damskie – nie wyobrażam sobie, gdybym jeszcze to miał zamawiać. Oczywiście nie dla wszystkich jest to takie jasne i oczywiste – część ludzi pyta się, czy mamy bryczesy na stanie. Na szczęście zwykle jedna odpowiedź przecząca wystarcza – na następny raz każdy ma już swoje bryczesy na przebranie.

Prowadzenie stadniny daje całkiem sporą przyjemność i satysfakcję, ale trzeba się nastawić na to, że nie jest to biznes, dzięki któremu zostanie się milionerem – raczej hobby, które pracuje na swoje utrzymanie.