Spektrometr gamma i inne rodzaje

W dniu wczorajszym moja nastoletnia córka poprosiła mnie o pomoc w zadaniu domowym. Zazwyczaj robię to z chęcią i bez większych trudności ponieważ podstawa programowa dla klasy pierwszej gimnazjum nie jest jeszcze tak skomplikowana, bym nie mogła dziecku pomóc.

Niedrogi spektrometr gamma

spektrometr gammaPrzynajmniej tak mi się dotąd wydawało. Otóż maja trzynastoletnia pociecha zapytała mnie wczoraj o to, czym jest spektrometr. Szczerze mówiąc słyszałam to określenie pierwszy raz, ale widząc jej minę uznałam, że nie jest to żart. Oczywiście by grać na zwłokę powiedziałam, że w tej chwili jestem trochę zajęta i poprosiłam, by udała się z tym pytaniem do taty. W tym czasie zdążyłam przewertować odmęty Internetu i przeczytać, że urządzenia te wykorzystywane są analizy różnych rodzajów promieniowania. Niedrogi spektrometr gamma na przykład stworzony jest do badania widm promieniowania gamma, które z kolei wykorzystywane jest chociażby w medycynie przy radioterapii, którą leczy się nowotwory. Analogicznie działa spektrometr alfa, który zajmuje się promieniowaniem alfa. Te dane nie mówiły mi zbyt wiele, jednak dawały chociaż jakiś zarys informacji. Dowiedziałam się też, że spektrometr Ramana znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, umożliwiając analizę poszczególnych substancji, a także innych gałęziach chemii. Bardzo podobne zastosowanie ma spektrometr FTIR, który dodatkowo wykorzystywany jest w przemyśle rafineryjnym. Nie wiem w jakim sposób miałam przekazać te informacje córce, ona pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest rafineria.

Doczytałam jeszcze tylko o tym czym jest detektor promieniowania i udałam się do córki. Na szczęście mój mąż okazał się być większym znawcom takich urządzeń ode mnie i postarał się wszystko w prosty sposób wyjaśnić naszemu dziecku.