Skuteczny gaz do samoobrony

Najczęściej stosowanym narzędziem do samoobrony, używanym zarówno przez funkcjonariuszy mundurowych jak i prywatnych użytkowników był gaz obezwładniający. Był on bowiem skuteczny niemal w każdej sytuacji, i jako jedno z niewielu narzędzi do obrony, nie wymagał szczególnej wprawy w użyciu.

Gaz obezwładniający dla profesjonalistów

gaz pieprzowyPodczas gdy gazy dostępne dla cywilnych użytkowników były niewielkimi, bardzo wygodnymi narzędziami, które można było wygodnie przenosić w kieszeni czy torebce, zazwyczaj nie posiadały one bardzo silnych substancji drażniących. Z tego powodu, gaz pieprzowy stosowany przez formacje ochrony czy służby mundurowe był znacznie silniejszą odmianą niż te, które były sprzedawane na rynek cywilny. Gazy obezwładniające umożliwiały na szybkie i bardzo skuteczne obezwładnienie napastnika, nawet będącego pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających, powodując natychmiastowe silne łzawienie, podrażnienie śluzówek oraz gardła, utrudniające oddychanie, a także zwiększone ciśnienie nierzadko wywołujące bóle głowy po kontakcie z drażniącymi chemikaliami, będącymi w składzie gazu. Gaz przeznaczony do użytku przez służby mundurowe posiadał znacznie większe stężenie drażniących substancji niż cywilne odmiany, a tym samym znacznie większą skuteczność i długotrwały efekt działania. Porażenie mogło bowiem utrzymywać się nawet przez trzy godziny, a substancje były odporne na działanie wody i środków czystości.

Profesjonalne gazy pieprzowe były również znacznie większe, mając rozmiary porównywalne czasem nawet do małej butli z tlenem lub butelki napoju, więc mogły być stosowane znacznie częściej niż odmiany cywilne, co było zdecydowanie dużą zaletą dla wszystkich użytkowników mundurowych. Mimo dużych rozmiarów, mogły być bardzo łatwo przenoszone, najczęściej zaczepione do pasa służbowego.