Różnorodność modeli rębaków

Coraz więcej przedsiębiorców patrzy przychylnym okiem na rębaki do drewna. Wynika to z możliwości dobrego zarobkowania. Polska po roku 89 zmieniła swoje oblicze i zaczęto skrupulatnie dbać o jakość przydrożnych drzew i innych terenów porośniętych drzewami lub krzewami. Przy pomocy rębaka można bardzo szybko uprzątnąć teren po mniejszych wycinkach. Następnym aspektem są same zrębki, które obecnie stały się dobrym towarem handlowym.

Rębaki do drewna

rębak do drzewaPo dokonaniu wycinki pozostałe gałęzie, odrosty i cieńsze pnie można swobodnie i szybko przerobić na zrębki przy pomocy rębaka. Zrębki wykorzystuje się m.in.  do wyrobu opału w formie brykietu i pelletu. Potencjalni nabywcy rębaków mają spory problem z wyborem od nadmiaru ofert i możliwości. Obecnie rębak do drzewa występuję w trzech formach napędu: elektrycznym, spalinowym i poprzez wał odbioru mocy z ciągnika. Rębaki występują w wielu odmianach parametrów roboczych, od małych modeli ogrodowych do dużych profesjonalnych urządzeń gąsienicowych. Jednak większość bardzo dobrych rębaków to tzw. średniaki jeśli chodzi o parametry pracy. Obecnie producenci oferują rębaki bębnowe z nożami tnącymi umieszczonymi na wirującym bębnie lub rozdrabniacze tarczowe. Noże tnące wykonane z wysokogatunkowej stali umieszcza się po 2 lub więcej na stalowej tarczy. Do tego dochodzi przeciw nóż umożliwiający cięcie. Wydaje się, że z punktu widzenia przedsiębiorcy najlepsze będą mobilne rębaki ciągnikowe lub spalinowe gdyż umożliwią dojazd bezpośrednio do miejsca wycinki.

Konstrukcja rębaka opiera się na kilku modułach, które można wyliczać na palcach jednej ręki. Mowa tu o blaszanym leju podawczym, mechanizmie tnącym, ramieniu wyrzutowym oraz napędzie. Producenci usprawniają swoje urządzenia i coraz częściej widzimy ruchome wałki wprowadzające czy systemy bezpieczeństwa pracy. Warto zwrócić uwagę na ofertę polskich producentów gdyż cechuje je dobra cena i wysoka jakość.