Rodzaje monitoringu sklepowego

Sklepy i centra handlowe są miejscami o podwyższonym stopniu narażenia na straty z powodu kradzieży, więc jako takie w pierwszej kolejności są wyposażane w monitoring wizyjny. Jednak same sklepy zwykle dzielimy na obiekty o standardowym lub też zwiększonym stopniu ryzyka, w zależności od asortymentu, położenia, jak również ilości zanotowanych zdarzeń.

Skuteczny monitoring wizyjny obiektu handlowego

monitoring sklepu w BydgoszczyKażdy sklep, mimo najszczerszych chęci właścicieli, narażony jest na straty. Najczęściej zdarzają się one w niewielkich osiedlowych sklepach. Standardowy monitoring sklepu w Bydgoszczy, obsługiwany przez firmy ochroniarskie, wygląda więc dość podobnie. Na niedużych sklepach doskonale sprawdzają się kamery obrotowe, operowane zazwyczaj przez pracownika ochrony fizycznej obiektu. Takie kamery pozwalają nie tylko na znaczne zmniejszenie kosztów urządzeń monitoringu, ale również na prawie całkowite pokrycie wizją planu sklepu. Na większych obiektach i centrach handlowych wymagany jest odpowiednio bardziej rozbudowany system, oraz więcej personelu ochrony. Duże sklepy świetnie nadają się do instalacji jednej lub kilku kamer tubowych, połączonych z obrotowymi lub zwykłymi kamerami stacjonarnymi. Kamery tubowe mają świetne pole widzenia i pozwalają na płynną obserwację wybranej osoby i zbieranie dokładnych informacji, które miałyby potem być przekazane pracownikom ochrony podczas interwencji, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Na takich obiektach przydają się kamery stacjonarne, zwykle umiejscowione w obszarze o niewielkiej przestrzeni, będącej poza zasięgiem kamery tubowej, lub też do monitorowania pomieszczeń magazynowych. Do takich zadań są wręcz idealne, gdyż monitorowane miejsca mają zazwyczaj niewielką lub ciasną powierzchnię, która ogranicza możliwości innych rodzajów kamer.