Rodzaje basenów przy domach jednorodzinnych

Jeszcze nie tak dawno temu posiadanie własnego basenu w ogrodzie było wyznacznikiem wysokiego statusu oraz bogactwa. Teraz budowa basenów wcale nie jest taka droga, więc pojawiają się one przed domami coraz częściej – zarówno jako baseny odkryte jak i baseny kryte.

Baseny otwarte w ogrodzie i baseny kryte

budowa basenu ogrodowegoJeśli decydujemy się na budowę basenu ogrodowego odkrytego, musimy mieć świadomość tego, że nie będzie on użyteczny przez cały rok. Będziemy z niego korzystać zaledwie przez 2-4 miesiące, czyli w miesiącach letnich, wakacyjnych, kiedy słońce będzie w stanie nagrzać wodę w basenie. Jeśli chodzi o baseny kryte, mają one tę zaletę, że mogą być używane przez cały rok, ale trzeba zamontować odpowiedni system ogrzewania wody w takim basenie. Z pewnością budowa basenu ogrodowego to zadanie, którego można podjąć się w każdej chwili. Wcale nie trzeba budować basenu w trakcie budowy domu, bo to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Można wybudować basen już po wybudowaniu domu. Oczywiście potrzebne jest też miejsce na taki basen. Z tej możliwości korzystają właściciele dość dużych działek, którzy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania. Basen pozwala schłodzić się w upalne dni. Na Zachodzie baseny przy domach jednorodzinnych budowane są bardzo często. W Stanach Zjednoczonych większość w bogatszych dzielnicach posiada baseny ogrodowe. Zanim zdecydujemy się na zamówienie firmy, która wykona taki basen w atrakcyjnej cenie, należy zastanowić się dobrze, czy ma to być basen kryty czy otwarty.

Budowa basenu krytego jest droższa – utrzymanie takiego basenu również, ale z drugiej strony można z niego korzystać przez cały rok (nawet zimą!), a nie tylko w okresie wakacyjnym. Korzystanie z basenu otwartego jest już w dużej mierze uzależnione od pogody. Trzeba co najmniej kilku dni upałów, by kąpiel była możliwa.