Rekuperatory i zasada ich działania

Rekuperator jest centralnym urządzeniem odpowiedzialnym za działanie mechanicznej wentylacji. Powietrze przepływa przez niego za pomocą dwóch strumieni. Przy pomocy jego działania możliwe jest odzyskanie ciepła, co jest rewolucją w myśleniu o wentylacji w budynkach jednorodzinnych. Jest stosowany coraz częściej w branży budowlanej.

Jak działają rekuperatory w systemie mechanicznej wentylacji

wydajne rekuperatorySkładają się one z filtrów, wentylatorów i wymienników ciepła. Jego zasada działania polega na przekazaniu ciepła przepływającemu strumieniowi ciepła przez strumień wychodzący. Dzięki tej metodzie możliwe jest odzyskanie ciepła, dzięki pozyskaniu jej z powietrza wywiewanego. Jest to rozwiązanie proste i bardzo efektywne. Pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach oraz umożliwia cyrkulację powietrza w domu. Wydajne rekuperatory umożliwiają dzięki swojej pracy na wyciągnięcie zużytego powietrza i wprowadzenie do pomieszczeń świeżego. W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej jest to rozwiązanie nie tylko energooszczędne, ale i działające pozytywnie na zdrowie. Rekuperator składa się z wielu składników, a należą do nich: automatyka sterująca, filtry, wymienniki ciepła oraz kanały. Rekuperatory różnią się tez poziomem odzysku ciepła. Zależy do od parametrów, które powinien podać nam sprzedawca.

Decydując się na rekuperator musimy znaleźć miejsce gdzie go umieścimy, aby mógł swobodnie pracować nie przeszkadzając innym. Aby zamontować całą instalację rekuperacyjną konieczne będzie wynajęcie ekipy zajmującej się kompleksowym montażem jej w naszym domu. Cały proces trwa zazwyczaj kilka dni od rozpoczęcia pracy do całkowitego uruchomienia rekuperatora i systemu. Jest to zależne przede wszystkim od wielkości naszego domu i powierzchni wentylacyjnej.