Projektowanie i wykonanie systemów odpylających

Wszędzie tam gdzie znajdują się materiały drewniane i drewnopochodne i są one poddawane obróbce, powstają różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że takie pyły mogą być bardzo szkodliwe i jeśli są wdychane regularnie przez pracowników, to doprowadzają do powstawania chorób zawodowych.

Odprowadzanie trocin do zbiornika na zewnątrz budynku

wentylatory transportowe do trocinGłównie chodzi tutaj o przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc. Oczywiście jest też wiele innych zakładów, w których jakość powietrza jest niska. Przy obróbce drewna powstają też trociny, które stanowią poważne zanieczyszczenie (trudno jest pozbyć się wszystkich trocin z pomieszczenia, a już na pewno nie da się tego zrobić ręcznie). Właśnie dlatego istnieją firmy, które na co dzień zajmują się projektowaniem, a następnie wykonywaniem instalacji odpylających. Wśród nich znajdują się właśnie wentylatory transportowe do trocin, których działanie wbrew pozorom jest bardzo proste. Chodzi o to, by trociny zostały przetransportowane na zewnątrz budynku i zgromadzone w specjalnym pojemniku przypominającym silos. W przypadku pozostałości po obróbce drewna bardzo ważne jest to, aby systemy odpylania były bezpieczne. Wiadomo, że drewno, a już w szczególności niewielkie trociny, są materiałami łatwopalnymi. Dlatego właśnie powinno się je natychmiast przetransportować na zewnątrz budynku. Na szczęście na polskim rynku jest całkiem sporo producentów, którzy zajmują się projektowaniem instalacji odpylających.

Takie odciągi można zamontować praktycznie wszędzie. Wentylatory do trocin to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla tartaków, ale też innych zakładów, które nawet częściowo zajmują się obróbką drewna. Jest to zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko pracownikom, ale również całemu zakładowi. Warto zdecydować się na projekt instalacji.