Na czym polega niklowanie?

Nikiel jest bardzo przydatnym materiałem, sprawdzającym się w wielu dziedzinach. Ten pierwiastek chemiczny należy do tak zwanej grupy metali przejściowych. Okryto go w połowie osiemnastego wieku i od tego czasu jego sława podbija świat. Nikiel jest o tyle przydatnym metalem, że jest bardzo trwały i dość odporny na rdzę. A nadto trudno się ściera, co pozwala na utrzymanie metalowej powierzchni w nienagannym kształcie i formie.

Nikiel używany jest w wielu różnych dziedzinach

niklowanieUstaliliśmy już, że nikiel, jako pierwiastek chemiczny ma wiele różnych, przydatnych właściwości. Trochę mniej lubią go alergicy, ponieważ potrafi zostawić zaczerwienienia na skórze, a sam nikiel w kontakcie z alergikiem wygląda jakby był wyżarty przez jakiś silnie żrący kwas. No ale my nie o tym mieliśmy mówić. Zatem niklowanie – proces pokrywania różnego rodzaju wyrobów, przede wszystkim metalowych, warstwą niklu. Pełni to kilka różnych funkcji. Przede wszystkim, z uwagi na antykorozyjne właściwości niklu, taka pokrywa zapobiega rdzewieniu. Mamy zatem aspekt funkcjonalny. Ponadto nikiel stanowi bardzo ładny materiał dekoracyjny i często używa się go do pokrycia różnych elementów, by nadać im ładny, metaliczny, srebrny wygląd. W różnego rodzaju opracowaniach wskazuje się również, że nikiel jest pierwiastkiem używanym w galwanotechnice. Najprościej rzecz ujmując, jest to dziedzina zajmująca się tworzeniem różnego rodzaju powłok na rozmaitych podłożach. A niklowanie jest w tym procesie bardzo częste.

Nikiel jest zatem niezmiennie od połowy osiemnastego wieku niezwykle istotnym materiałem i wykorzystuje się go w wielu różnych dziedzinach. Warto też zaznaczyć, że niklowanie jest stosunkowo tanie. Być może stąd wynika jego nieustanna popularność i wymyślanie coraz to nowszego zastosowania.