Produkowanie wykrojników

Wykrojniki to stosowane w poligrafii narzędzie pracy. Znajdziemy różne rodzaje wykrojników od tych wycinanych w kartonie i tekturze przez inne materiały jak metal. Mogą mieć one różne kształty jak standardowe kwadraty, koła, ale również bardziej niestandardowe. Jak powstają?

Proces powstawania wykrojników

produkcja wykrojnikówGdzie zaczyna się droga powstawania wykrojników? Otóż w studiu graficznym, gdzie za pomocą specjalnych programów graficznych lub specjalnego programu do projektowania wykrojników przygotowuje się siatkę przyszłego opakowania. Po zaprojektowaniu wykrojnika oferowana jest możliwość wycięcia prototypu za pomocą specjalnego plotera. Kolejny etapem jest przygotowanie płyty bazowej wykrojnika ze sklejki. Produkcja wykrojników jest bardzo dokładnym procesem. Płyta bazowa musi mieć odpowiednie wymiary odpowiadające maszynie sztancującej. Maksymalnie jest to 1,5m na 3m. W tej płycie laser o dużej mocy wycina na wylot kształt zgodny z projektem z komputera. Potem w wycięte szczeliny mocuje się ukształtowane, zgodnie z szablonem, stalowe listwy, które nazywa się również liniami albo nożami introligatorskimi. Wybór noży introligatorskich jest szeroki, ale są trzy najbardziej popularne rodzaje: linie tnące (noże), linie nagniatające (bigi), linie perforacyjne (perforacje). W produkcji wykrojników używa się również innych elementów jak gotowe wykrawarki otworów. Ostatnim elementem składającym się na produkcję wykrojników jest wyposażenie go w amortyzatory gumowe, czyli paski gumy o szerokości 5-8mm.

Jak widać produkowanie wykrojników jest procesem całkiem złożony, jednak daje on szerokie spectrum wyboru kształtów ze względu na korzystanie z programów graficznych oraz rozwiniętej technologii wycinania w płycie bazowej. Metoda ta jest naprawdę ciekawa.