Porady prawne dla każdego

Człowiek z natury jest stworzeniem bardzo konfliktowym, dlatego twierdzenie, że prawnik to nie dla mnie, jest twierdzeniem na wyrost. W życiu każdego człowieka przychodzi taki dzień, gdy porada prawnika staje się nieodzowna, a wręcz jest paląca. Jeśli ktoś, aż do schyłku swego życia nigdy nie korzystał z porad prawnika, można powiedzieć, że jest swoistym ewenementem na skalę światową.

Radca prawny na etacie u przedsiębiorcy

radca prawny pracujący w Pruszczu GdańskimZawód radcy prawnego jest odrębnym zawodem na rynku prawniczym. Oczywiście ma wiele wspólnego z zawodem prawniczym, jednak samego prawnika (jako takiego) nie można tak po prostu zatrudnić na etacie (umowa o pracę). Z adwokatem można zawrzeć jedynie umowę cywilnoprawną, a np. radca prawny pracujący w Pruszczu Gdańskim, czy jakimkolwiek innym mieście może być zatrudniony przez zarówno urząd państwowy, jak i prywatnego przedsiębiorcę na umowę o pracę. Nie ma w tym względzie żadnych przeciwwskazań ustawowych. I często tak się dzieje, że w Urzędzie Miasta, czy Gminy jest zatrudniony na etacie radca prawny, służący swoją wiedzą zarówno urzędnikom (samemu urzędowi), jak również osobom z danej gminy, czy miasta. Może w takim wypadku obowiązywać rejonizacja i obywatel z Gdańska, nie będzie mógł skorzystać z usług radcy prawnego z Pruszcza Gdańskiego. Najczęściej jest tak, że etat radcy prawnego jest utrzymywany w gminie specjalnie dla mieszkańców, także tych najbiedniejszych, których nie stać na drogie usługi adwokackie. 

Mieszkańcy miast i gmin mogą korzystać z takich usług szczególnie wtedy, gdy ich domowy budżet zupełnie mija się z wydatkami na adwokata. Wtedy pomoc miasta, lub gminy dla swojego obywatela jest nie do przecenienia. Poza tym, urzędnicy mający na etacie radcę prawnego, nie muszą wydawać kroci na adwokata, jeśli zaszłaby potrzeba złożenia jakichś spraw w sądzie.