Nowoczesna metoda cięcia laserem

Metale towarzyszą ludziom niemalże w każdej sferze życia. Ich użyteczność, wytrzymałość, a także odpowiednia plastyczność świetnie spisują się pod względem możliwości wykorzystania go w wielu branżach. Jednym z procesów obróbki tego materiału jest cięcie. W poniższym tekście można przeczytać o najnowocześniejszej metodzie cięcia metalu laserem.

Laserowe cięcie metalu

fiber laserMożliwości cięcia materiału, jakim jest szeroko pojęty metal, jest sporo, np. cięcie gilotyną hydrauliczną, przecinarką taśmową czy wypalarką plazmową CNC. Istnieje również stosunkowo nowa metoda cięcia metalu – cięcie laserem. Laser Fiber jest stosunkowo nowoczesną metodą obróbki metali, ponieważ na rynek wszedł około 10 lat temu. Jego pojawienie się zrewolucjonizowało rynek obrabiarek, ponieważ wydajność tej maszyny wynosi 25% w porównaniu do wyniku obrabiarek CO2, która wynosi 8%. Charakteryzuje się również czterokrotnie mniejszym zużyciem energii, a co za tym idzie, jest zdecydowanie bardziej energooszczędny, ekologiczny, a także ekonomiczny. Jeśli chodzi o działanie laserów Fiber, charakteryzują się dziesięciokrotnie krótszą długością fal w porównaniu do ich odpowiednika CO2. Wpływa to na mniejszą energochłonność, a także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia awarii dzięki prostszej konstrukcji, a także braku wykorzystaniu luster. Fiber pozwala na zdecydowanie efektywniejsze cięcie metali ze względu na większą intensywność. Zamiast wykorzystania CO2, laser ten zamiennie stosuje półprzewodnikowe diody pompujące energię do światłowodów. Jeśli chodzi o samą nazwę fiber laser ten wziął swoją nazwę od określenia rodzaju włókien, które są używane do wytworzenia wiązki laserowej. Zdecydowanie jest to skuteczne i nowe urządzenie umożliwiające skuteczne cięcie metali.

Nowoczesne technologie umożliwiły efektywne ulepszenie cięcia laserem. Fiber udoskonala cały proces cięcia, zwiększając jego precyzję oraz intensywność. Dodatkowo pozytywnym skutkiem zastosowania nowej technologii jest zmniejszenie energochłonności, a co za tym idzie, ta metoda cięcia metalu jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna oraz ekologiczna.