Nadgodziny i jak je rozumieć

Jak wszyscy wiedzą, nadgodziny to praca powyżej naszego uzgodnionego limitu godzin, na przykład gdy dany pracownik zamiast na przykład 40 godzin tygodniowo pracował 50. Jednak kodeks pracy nadgodzny rozumie jako godziny spędzone w pracy z polecenia szefa lub za jego zgodą. Jeśli pracownik jest w pracy dłużej z własnej woli lub też bez wiedzy przełożonego, nie dostanie on dodatkowego wynagrodzenia.

Więcej informacji o nadgodzinach

kodeks pracy nadgodzinyPrzepisy w kodeksie pracy mówiące na temat nadgodzin są dość skomplikowane. Jest wiele zasad, które musi przestrzegać zarówno pracodawca jak i pracownik, by postępować zgodnie z prawem, a aby nie mieć potem problemów z rozliczeniem nadgodzin. Pierwsza rzecz, o której warto wiedzieć, to to, że liczba godzin spędzonych tygodniowo w pracy nie może przekraczać 48 godzin. Poza tym, kodeks mówi, że w ciągu roku rozliczeniowego, liczba nadgodzin nie może przekroczyć 150 godzin. Inne informacje, o których mówi kodeks pracy to fakt, że ogólnie nadgodziny są rozumiane jako sytuacje wyjątkowo pojawiające się niespodziewanie w związku z większym nakładem pracy. Oznacza to, że nie można ich planować w harmonogramie. Rozliczanie nadgodzin jest dość skomplikowanym procesem. Wymaga ona znajomości wszelkich kadrowych zasad panujące w fimie i ustalonych w kodeksie pracy. Co więcej, jak jeszcze mówi kodeks pracy nadgodziny nocne wymagają specjalnego traktowania w postaci większej stawki.

W kodeksie pracy możemy znaleźć dużo więcej informacji na temat nadgodzin, na przykład o dodatku za nadgodziny, o dodatku funkcyjnym czy tak zwanym zmuszaniu do nadgodzin. A jeśli chodzi o to ostatnie, zmuszanie do nadgodzin jest legalne w przypadku awarii, konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej czy w przypadku wyjątkowych potrzeb pracodawcy.