Medale za zasługi dla środowiska

Chociaż medale zawsze kojarzyły mi się tylko i wyłącznie z rywalizacją sportową, gdzie każdy chciał zdobyć złoty, srebrny albo brązowy krążek, to w zeszłym roku zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, jaki pomysł zrodził się w szkole mojej córki i w jak prosty sposób można było zachęcić dzieci, żeby zamiast spędzać czas przed komputerem poświęciły go środowisku.

Medal obrońcy czystości lasu

medale drewnianeSam pamiętam, jak w czasach szkolnych na lekcjach w ramach akcji sprzątania lasu chodziliśmy po lasach z workami na śmieci wspólnie je zbierając. Niestety, dziś takie akcje okazują się już niewystarczające, a ilość śmieci w lesie stale rośnie. Samorząd uczniowski wpadł więc na pomysł, żeby zorganizować całoroczną akcję obrony czystości pobliskiego lasu. Co więcej, dla uczniów, którzy będą mogli pochwalić się regularną obecnością oraz aktywnością podczas akcji zostały przewidziane medale, ale nie takie, do jakich wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić. Ponieważ akcja dotyczyła ochrony lasu, to zdecydowano, że będą to medale drewniane. Do dziś nie mogę wyjść z podziwu, jak prosty pomysł może przynieść tak znakomity efekt. Przez cały rok w regularnych zbiórkach brało udział ponad trzydziestu uczniów, dzięki którym nasz las stał się czystszy, niż kiedykolwiek. Starania dzieciaków doceniło nawet nadleśnictwo, które postanowiło nie tylko przejąć koszt wytworzenia pamiątkowych medali, ale także wygrawerować na nich imię i nazwisko każdego obdarowywanego obrońcy czystości.

Przeprowadzona akcja okazała się na tyle dużym sukcesem, że nie tylko będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym, ale przystąpiły do niej jeszcze cztery szkoły z miejscowości wchodzących w skład nadleśnictwa. Moja córka jest niezwykle dumna ze swojego medalu i już teraz nie może się doczekać kolejnej edycji akcji.