Jakie ławki lubimy najbardziej?

Mała architektura miejska odgrywa bardzo ważną rolę w kreowaniu wizerunku miasta. To jakie ławki rozmieszczone są na ulicach oraz jaka jest ich ilość, wpływa na nasz odbiór danego miejsca. Dlatego miejscy architekci nie skupiają się tylko na kamienicach i zabytkowym budownictwie, ale również na poszczególnych detalach.

Ławka betonowa czy drewniana?

ławki betonoweZarówno ławki betonowe jak i drewniane, mają swój urok. Jednak nie do każdego miejsca pasują i nie każdemu muszą się również podobać. Jeśli chodzi o ławki drewniane, pasują one głównie do uliczek w parkach, zwykłych ulic, do terenów wypoczynkowych. Ławki betonowe natomiast widzimy zazwyczaj przy terenach wodnych. Na bulwarach, przy strumieniu rzeki, czy też obok jezior. Takie rozmieszczenie utarło się w naszych głowach i raczej nie wyobrażamy sobie, by dziś było inaczej. Bo czy ktoś z nas, chciałby zobaczyć ławkę betonową przed swoją kamienicą? Raczej nie. Ławki betonowe bowiem są idealne do terenów nad wodami. Tam komponują się z surowością krajobrazu i dodają niesamowitego uroku. Ich harmonia z naturą jest dużo większa, niż np. ławek drewnianych. Gdy spacerują ulicami miasta, zwracam bardzo dużą uwagę na takie szczegóły. Oczywiście sama możliwość odpoczynku na takiej ławce jest kluczowa, ale mimo wszystko zmysł estetyczny jest również ważny. Dla mnie zarówno ławki betonowe jak i drewniane, mają swój urok. Jednak muszą być umieszczone w odpowiednich dla siebie miejscach, by nie zaburzać odbioru danego miejsca. Wówczas całość miasta jest zharmonizowana i łatwa w kontemplacji dla każdego z nas.

Ławka czasem wydaje nam się czymś nieistotnym, a jednak odgrywa ważne i kluczowe funkcje. Jest nie tylko miejscem oddechu, ale i pewnym dopełnieniem. Jest jak naszyjnik dla kobiety. W zasadzie jest tylko ozdobą, ale potrafi ożywić całą kompozycję.