Zdobienie metodą decoupage

Od jakiegoś czasu niezwykle popularna stała się technika zdobienia przedmiotów zwana decoupage. Rękodzieła wykonane tą metodą sa niewzykle atrakcyjnie wizualnie i wyglądają bardziej jak kupione, niż zrobione. Zdobi się praktycznie wszystko- od szklanych butelek, przez słoiki, drewniane szkatułki czy okładki pamiętników i albumów. 

Zabezpieczamy prace przy użyciu specjalnego lakieru

lakier do decoupageRękodzieło od zawsze było czymś, co zachwycało i inspirowało. W dzisiejszych czasach, które z racji ogólnej dostępności rożnych materiałów stwarzają ciekawe możliwości, rozwijają się rozmaite technikii rękodzieła. Jedną na najpopularniejszych jest technika decoupage. Opiera się głównie na serwetkach, które w rózncyh układach przykleja się na pomalowaną wcześniej powierzchnię butelek, szkatułek i tak dalej. POza zwykłym naklejaniem serwetek w różnych układach, dodatkowo zdobi się powierzchnie specjalnymi naklejkami, dodatkami czy też farbami. To, co jest bardzo istotne, to odpowiednie wykończenie dzieła tworzonego techniką decoupage. To ono decyduje o końcowym efekcie i pozwala na osiągnięcie wrażenia naturalności. Do tego potrzebny jest specjalny lakier do decoupage, którym pokrywa się ozodobioną powierzchnię. takie lakiery są zazwyczaj stworzone na bazie wody i nazywa się je werniksem. Werniks ma przede wszystkim chronić ozdobioną powierzchnię, ale też nadać jej połysk i ewentualnie pogłębić kolor. Wykorzystuje się go też przy pracach malarskich, głównie tych, przy których używa się farb olejnych. 

Znana chyba wszystkim technika zdobienia przedmiotów decoupage jest fantastyczną metodą na stworzenie niezwykłej dekoracji praktycznie z niczego. To, co jest kluczowe w tej technice, to odpowiednie wykończenie pracy. Sluży do tego specjalny lakier, werniks.