Etykiety piwne dla kolekcjonerów

Birofilia jest stosunkowo mało popularnym hobby, którym na poważnie w naszym kraju zajmuje się mniej niż kilka tysięcy osób. Większość z nich ma jednak bogate kolekcje gadżetów i artykułów związanych z piwem: butelek, kapsli, etykiet i wielu innych. Kolekcjonerzy spotykają się kilka razy do roku na większych imprezach, a na co dzień wymiany i zakupu gadżetów dokonują w sieci.

Etykiety z piwa zbierane tematycznie

etykiety piwne kolekcjonerskieJednymi z najpopularniejszych gadżetów, jakie zbierają kolekcjonerzy, są etykiety piwne i kapsle. Najstarsze etykiety, jakie można zdobyć, to te sięgające końca dziewiętnastego wieku. Te najstarsze oczywiście nie zawsze są zachowane w dobrym stanie, czas niekoniecznie był dla nich łaskawy, a do tego mogły zostać uszkodzone czy rozmoczone już podczas ściągania ich z butelki. Współcześnie zbierane etykiety piwne kolekcjonerskie to przeważnie nówki bezpośrednio z browaru, w idealnym stanie. Kolekcjonerzy etykiet rzadko zbierają wszystko jak leci – wybór jest po prostu zbyt duży i łatwiej jest skupić się na konkretnej tematyce, regionie czy okresie czasu. Są więc osoby, które w swojej kolekcji mają tylko etykiety z browarów śląskich, z czasów PRL czy też i takie, które skupiają się wyłącznie na etykietach z piw afrykańskich. Te ostatnie to, zdaniem samych kolekcjonerów, bardzo duże wyzwanie, ze względu na utrudnione kontakty przez internet, nierzadko więc trzeba samemu wyprawić się do któregoś afrykańskich krajów, by zdobyć nowe okazy do swoich zbiorów.

Nie zawsze jednak trzeba wyprawiać się osobiście, w sklepach dla kolekcjonerów także można kupić etykiety piwne, przeważnie polskie, ale trafiają się również okazy zagraniczne, przede wszystkim słowackie i czeskie. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można stale poszerzać swoją kolekcję i uzupełniać ją o brakujące egzemplarze.