Rodzaje szyb w kominkach – proste, panoramiczne i inne

Niezależnie od wyboru kominka musi się w nim znaleźć odpowiedni wkład kominkowy. Każdy taki wkład zbudowany jest z konkretnych elementów. Na uwagę zasługują z pewnością przeszklone drzwiczki. Dla użytkowników kominka jest to bardzo ważny element, ponieważ dzięki niemu palący się w palenisku ogień jest widoczny.

Szyby w kominkach wykonane z odpornej na temperaturę ceramiki

kominkiPoza tym przeszklone drzwiczki chronią przed zaprószeniem ognia w pomieszczeniu. Iskry nie wydostają się na zewnątrz – tak samo jak odpryski z drewna. Przeszklenie w kominku zapewnia pełne bezpieczeństwo. Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że szyba zapewnia szczelność kominka. Dzięki temu można swobodnie kontrolować proces spalania. Drzwiczkami kominka można sterować na różne strony – wszystko zależy od oczekiwań klienta. Najczęściej kominki otwierane są na boki lub do góry. Szyba w kominku wykonana jest ze specjalnej ceramiki. Materiał ten jest odporny na bardzo wysokie temperatury. Szyba jest w stanie wytrzymać w temperaturze nawet 750 stopni Celsjusza. Wiadomo, że taka szyba może się brudzić. Na szczęście wprowadzono różne nowoczesne technologie, które zapobiegają nadmiernemu brudzeniu szyby. Wśród tych technologii na uwagę zasługuje zasysanie zimnego powietrza do paleniska, zimne powietrze gromadzi się wokół szyby. Jest to swoisty mechanizm samooczyszczający. Od strony zewnętrznej można też zamontować specjalną powłokę metalową.

Dzięki powłoce w palenisku i po wewnętrznej stronie szyby temperatura jest inna. Dochodzi do zjawiska pirolizy. Cząsteczki, które osadzają się na szybie drzwiczek w kominku szybko ulegają oderwaniu, a następnie są do końca dopalane w palenisku. Jeśli chodzi o rodzaje szyb stosowanych we wkładach kominkowych, to warto tutaj wyróżnić szyby proste, szyby panoramiczne oraz szyby pryzmatyczne.