Ciepło z powietrza

Ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń oraz całych budynków staje się coraz ważniejszym tematem w kontekście tak zwanej efektywności energetycznej. Na ogrzewanie jest zużywana bowiem energia cieplna, która składa się na całościowy bilans energetyczny. W tradycyjnych dotąd stosowanych rozwiązaniach energia cieplna była wytwarzana w jednostkach centralnych takich jak elektrociepłownie a następnie przesyłana przy pomocy publicznej sieci do odbiorców.

Zasada działania powietrznej pompy

powietrzna pompa ciepłaInaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkańców wsi. Tam z kolei stosowane są kotły centralnego ogrzewania, w których następuje spalanie paliw takich jak węgiel przy czym wydziela się ciepło ogrzewające czynnik roboczy. Czynnik ten następnie oddaje ciepło do otoczenia w wymiennikach ciepła nazywanych grzejnikami. Coraz częściej są jednak stosowane urządzenia takie jak powietrzna pompa ciepła, które umożliwiają pozyskanie ekologicznego ciepła. Powietrzne pompy ciepła działają bowiem w oparciu o zjawiska fizyczne takie jak rozprężanie i sprężanie. Do ich poprawnego działania wymagana jest sprężarka, która umożliwi zajście poszczególnych procesów. Ciepło pozyskane w wyniku pracy pompy jest następnie używane do ogrzewania pomieszczeń czy wody użytkowej. Rozwiązanie to znajduje coraz większą rzeszę zwolenników. Powietrzne pompy ciepła mogą być bowiem stosowane praktycznie w dowolnym miejscu.

Dzięki temu ich działanie można wykorzystać w miejscach oddalonych od sieci przesyłowych. W ten sposób dany budynek może stać się bardziej energooszczędny ponieważ pobiera mniej energii z sieci przesyłowych. Warto dodać, że w chwili obecnej udzielane są różnego rodzaju pomoce, które mają na celu propagowanie inwestycji w tego rodzaju źródła energii. Udzielane są dotacje oraz kredyty preferencyjne, które w znacznej mierze ułatwiają realizację inwestycji.