Tworzenie mapek geotechnicznych i badanie gruntu

Budowa własnego domu to spore przedsięwzięcie, które wymaga dłuższego zastanowienia, wiele cierpliwości i przemyślanych decyzji, które mogą odcisnąć piętno na finalnym efekcie. Nie obędzie się bez stosów dokumentacji, pozwoleń, pracy projektantów i wielu godzin spędzonych w urzędach. Pozostaje tylko pytanie, od czego warto zacząć, zanim staniemy się szczęśliwymi posiadaczami własnego domu.

Czy warto stawiać dom bez badania gruntu?

badanie gruntuPierwszą osobą, z którą powinniśmy porozmawiać jest geodeta. Odpowie on nam na podstawowe pytanie – w jaki sposób zbudować fundamenty naszego domu, aby za kilka lat nie zaczął on nam się osuwać. Wówczas wykona on badanie gruntu albo skieruje do miejscowego Urzędu Gminy bądź Miasta. Tam możemy uzyskać wykaz z mapek geotechnicznych albo hydrogeologicznych, które wskażą ilość oraz jakość wód podziemnych znajdujących się pod naszym terenem pod zabudowę. Także możemy zdecydować się na wykonanie odrębnego i niezależnego badania gruntu. Zależy to od czasu, kiedy ostatnio wykonywano takie pomiary w naszym rejonie. Jeśli nie jesteście pewni to wykonajcie takie badanie na własną rękę przy pomocy geodety. Stworzenie ich albo co najmniej wgląd w nie pomoże nam uniknąć niepotrzebnych kosztów w późniejszym czasie. Wielu projektantów, którzy pracują na terenach związanych z ryzykiem wystąpienia podtopień wymaga posiadania takich wyników z badania gruntu.

Chcąc stworzyć bezpieczny dom warto przeprowadzić takie badanie. Problemy, których chcemy uniknąć to pękające ściany, zbyt wilgotne piwnice, czy zapadające się fundamenty. Wyeliminujemy w ten sposób czynniki, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu we własnym domostwie. Wykonując takie badanie gruntu stworzymy dom, w którym my oraz nasza rodzina będzie czuła się komfortowo.